Sukuselvityksen kohde

Susanna Olofsdotter Laureus
s. 1.10.1690 Pudasjärvi, Finland ja hänen jälkeläisiään yhteensä 70 taulua

Tulostettu:
03.01.2018
Tekijä:
Anneli Kotisaari


ea.kotisaari(at)gmail.com





SUKUJUTUT -ohjelma

ATK-palvelu Luhtasaari Oy
Seinäjoki
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto | Paluu |

Taulu 1
I Susanna Olofsdotter Laureus (1519) s. 1.10.1690 Pudasjärvi, Finland, k. 26.1.1728 Oulu, haudattu Oulu (GS 8646).

Puoliso: Georg Rajalenius-Rajaleen (4595) Oulun 2. kappalainen 1722, s. 1678 Ikaalinen, Finland, k. 5.3.1739 Oulu (GS 8646).

Lapset:
Anna Georgintytär s. 1713 Finland. Tauluun 2
Georg Georginpoika s. 1718. Tauluun 3
Fredrik Georginpoika s. 4.5.1722 Oulu, kastettu 1722 Oulu, (kaksonen). Tauluun 4
Margaretha Georgintytär s. 4.5.1722 Oulu, kastettu 1722 Oulu, (kaksonen) (GS 8658).
Susanna Christina Georgintytär s. 11.8.1724 Oulu, kastettu 13.8.1724 Oulu (GS 8659).
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 2
II Anna Georgintytär Rajaleen (8031), (Taulusta 1, äiti Susanna Laureus) s. 1713 Finland, k. 16.10.1757 Parainen, Mågby (GS 8654).

1. puoliso: Vihitty 13.6.1733 Parainen Johan Henricsson Holm (23044) ratsutilallinen Paraisilla, s. 23.2.1709 Parainen, Lilltervo, kastettu 26.2.1709 Parainen, k. 27.9.1752 Stockholm, Sverige.

Lapset:
Susanna Johanintytär s. 30.3.1734 Parainen, kastettu 1.4.1734 Parainen (GS 8655).
Henrik Johaninpoika s. 9.3.1736 Parainen, kastettu 10.3.1736 Parainen. Tauluun 5
Fredrik Johan Johaninpoika s. 17.9.1738 Parainen, kastettu 18.9.1738 Parainen (GS 8657.1).
Anna Catharina s. 26.3.1740 Parainen, kastettu 28.3.1740 Parainen (GS 8657.2).
Johan s. 26.3.1742 Parainen, kastettu 28.3.1742 Parainen, k. ennen 1750 Parainen (GS 8657.3).
Christina Margaretha s. 30.6.1743 Parainen, kastettu 3.7.1743 Parainen (GS 8657.4).
Karl s. 16.10.1744 Parainen, kastettu 17.10.1744 Parainen, k. 25.3.1745 Parainen (GS 8657.5).
Herman s. 31.7.1746 Parainen. Tauluun 6
Maria Elisabet s. 30.6.1748 Parainen. Tauluun 7
Johan Samuel s. 29.9.1750 Parainen, Mågby. Tauluun 8
Johanna s. 20.8.1752 Parainen (GS 8657.9).
2. puoliso: Vihitty 11.2.1755 Parainen Lars Karck (52468) ratsutilallinen Paraisilla, s. 1724, k. 3.11.1795 Parainen.
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 3
II Georg Georginpoika Rajaleen e. Rajalen (9704), (Taulusta 1, äiti Susanna Laureus) kappalainen Tyrnävällä 1744, s. 1718, k. 1748 Tyrnävä (GS 8647).

Puoliso: Vihitty 17.5.1739 Oulu Catharina Jakobintytär Tuderus (9705) s. 1718, k. 30.5.1777 Ylikiiminki (GS 358 & 8647).

Lapset:
Georg Georginpoika s. 19.12.1739 Oulu, k. 29.5.1740 Oulu (GS s. 695).
Susanna Georgintytär s. 2.4.1741 Oulu, kastettu 2.4.1741 Oulu, k. 11.4.1741 Oulu, haudattu 11.4.1741 Oulu (GS s. 695).
Georg Georginpoika s. 28.6.1745 Tyrnävä. Tauluun 9
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 4
II Fredrik Georginpoika Rajaleen (8034), (Taulusta 1, äiti Susanna Laureus) Kaukolan kappalainen 1745, s. 4.5.1722 Oulu, kastettu 1722 Oulu, (kaksonen), k. 1751 Kaukola (GS 8653).

Puoliso: Vihitty noin 1745 Ebba Hedvig Bonderus (23050) s. noin 1723 Finland, k. 2.12.1788 Impilahti.

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 5
III Henrik Johaninpoika Holm (55503), (Taulusta 2, äiti Anna Rajaleen) talollinen Lapväärtti, s. 9.3.1736 Parainen, kastettu 10.3.1736 Parainen (GS 8656).

Puoliso: Valborg Johanintytär (55504)

Lapset:
Erik Henrik s. 5.5.1784 Lapväärtti, kastettu 6.5.1784 Lapväärtti. Tauluun 10
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 6
III Herman Holm (52474), (Taulusta 2, äiti Anna Rajaleen) s. 31.7.1746 Parainen (GS 8657.6).

Puoliso: Vihitty 10.11.1765 Parainen Anna Johanintytär Grundvijk (52475) talollisen tytär, s. noin 1745 Parainen.

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 7
III Maria Elisabet Holm (52476), (Taulusta 2, äiti Anna Rajaleen) s. 30.6.1748 Parainen (GS 8657.7).

Puoliso: Vihitty 13.10.1779 Parainen Jaakko Heikinpoika (52477) sauvolainen talollinen.

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 8
III Johan Samuel Holm (52478), (Taulusta 2, äiti Anna Rajaleen) ratsutilallinen Paraisilla, s. 29.9.1750 Parainen, Mågby, k. 26.6.1781 Parainen, Mågby, Östergård (GS 8657.8).

Puoliso: Vihitty 3.7.1772 Parainen Maria Holm o.s. Thomasdotter (52479) s. 15.10.1752 Parainen, Våno, Uppgård, k. 21.11.1839 Karuna (Mika Johansson, Ruotsi).

Lapset:
Anna s. 10.10.1777 Parainen, Mågby. Tauluun 11
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 9
III Georg Georginpoika Rajalen-Rajalin (2483), (Taulusta 3, isä Georg Rajaleen) Limingan kirkkoherra, s. 28.6.1745 Tyrnävä, k. 1.9.1820 Liminka, ikä 75 v 4 kk 29 pv (GS 8648).

Puoliso: Vihitty 12.3.1778 Liminka Elisabeth Henrikintytär Enqvist (2484) s. 12.12.1750 Liminka, k. 30.9.1813 Liminka (GS 7826).

Lapset:
Georg Georginpoika s. 19.11.1778 Ylikiiminki, kastettu 20.11.1778 Ylikiiminki, k. 17.4.1779 Ylikiiminki, haudattu 25.4.1779 Ylikiiminki (GS s. 695).
Georg Georginpoika Limingan kirkkoherran (isänsä) apulainen 1807, s. 15.11.1779 Ylikiiminki, kastettu 16.11.1779 Ylikiiminki (GS 8649).
Brita Elisabet Georgintytär s. 12.8.1782 Oulu. Tauluun 12
Johan Jakob Georginpoika Limingan papiston yksityinen apulainen 1814, s. 26.1.1786 Oulu, k. 8.10.1826 Ylikiiminki (GS 8651).
Anna Catharina Georgintytär s. 30.12.1789 Oulu. Tauluun 13
Elisabet
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 10
IV Erik Henrik Holm (3424), (Taulusta 5, isä Henrik Holm) Nurmon kappalainen, Kälviän kirkkoherra 1833, rovasti 1839, s. 5.5.1784 Lapväärtti, kastettu 6.5.1784 Lapväärtti, k. 5.8.1856 Kälviä.

Puoliso: Vihitty 4.11.1817 Ilmajoki Susanna Ulrika Johanintytär Holm o.s. Frosterus (502) s. 18.1.1788 Pudasjärvi, kastettu 21.1.1788 Pudasjärvi, k. 13.6.1864 Kokkola (GS 5598).

Lapset:
Johan Henrik Erik-Henrikinpoika s. 4.12.1818 Nurmo, kastettu 9.12.1818 Nurmo. Tauluun 14
Carl Anton Erik-Henrikinpoika oulussa triviaalikoulun oppilas, s. 9.9.1820 Nurmo, kastettu 14.9.1820 Nurmo, k. 6.9.1832 Oulu (GS s. 443).
August Wilhelm Erik-Henrikinpoika s. 25.10.1822 Nurmo, kastettu 27.10.1822 Nurmo, k. 12.10.1825 Nurmo, haudattu 20.10.1825 Nurmo (GS s. 443).
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 11
IV Anna Holm (94985), (Taulusta 8, isä Johan Holm) s. 10.10.1777 Parainen, Mågby, k. 26.7.1853 Parainen, Mågby, Östergård (Mika Johansson, Ruotsi).

Puoliso: Vihitty 11.6.1797 Parainen Carl Henricsson Segerström (94984) dräng, Styrman, Rusthållare, s. 2.5.1762 Parainen, Mustfinnö, Nedergård, kastettu 6.5.1762 Parainen, k. 21.1.1810 Parainen, Mågby, Östergård (Mika Johansson, Ruotsi).

Lapset:
Carl Gustaf s. 21.5.1801 Parainen, Mågby, kastettu 24.5.1801 Parainen. Tauluun 15
Agatha Mathilda s. 20.12.1803 Parainen, Mågby, kastettu 21.12.1803 Parainen. Tauluun 16
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 12
IV Brita Elisabet Georgintytär Krank o.s. Rajalin (9709), (Taulusta 9, isä Georg Rajalen-Rajalin) s. 12.8.1782 Oulu, k. 28.1.1856 Kuusamo, haudattu Kuusamo, vanha hautausmaa (GS 8650).

Puoliso: Vihitty 1.4.1823 Johan Gustaf Krank (27169) Kuusamon kirkkoherra 1833, s. 6.8.1790 Kuusamo, kastettu 7.8.1790 Kuusamo, k. 6.6.1870 Kuusamo, haudattu Kuusamo, vanha hautausmaa (GS 8650).

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 13
IV Anna Catharina Georgintytär Lescelius o.s. Rajalin (2482), (Taulusta 9, isä Georg Rajalen-Rajalin) s. 30.12.1789 Oulu, k. 8.6.1833 Pyhäjärvi, haudattu Pyhäjärvi (GS 8652).

Puoliso: Vihitty __.2.1815 Liminka Isak Gabriel-Mathiaksenpika Lescelius (2424) Pyhäjärven kappalainen 1817, varapastori 1839, s. 31.10.1785 Kajaani, kastettu 31.10.1785 Kajaani, k. 10.4.1842 Pyhäjärvi, haudattu Pyhäjärvi (GS 1595).

Lapset:
Elisabeth Isakintytär s. 11.6.1816 Liminka, k. noin 1816 Liminka (GS s. 135).
Georg Gabriel Isakinpoika s. 17.11.1817 Liminka, k. 4.5.1818 Pyhäjärvi (GS s. 135).
Herman Isakinpoika s. 29.11.1818 Pyhäjärvi, kastettu 4.12.1818 Pyhäjärvi. Tauluun 17
Catharina Isakintytär s. 9.4.1820 Pyhäjärvi, kastettu 17.4.1820 Pyhäjärvi, k. 7.10.1874 Pyhäjärvi, haudattu Pyhäjärvi (GS 1597).
Maria Isakintytär s. 4.9.1821 Pyhäjärvi. Tauluun 18
Henrica Isakintytär s. 15.12.1822 Pyhäjärvi, k. 24.8.1823 Pyhäjärvi (GS s. 136).
Mathilda Isakintytär s. 16.4.1824 Pyhäjärvi, k. 27.4.1825 Pyhäjärvi (GS s. 136).
Elisabeth (Lisa) Isakintytär s. 7.8.1825 Pyhäjärvi. Tauluun 19
Edvard Isakinpoika s. 14.10.1826 Pyhäjärvi, k. 13.11.1836 Pyhäjärvi (GS s. 136).
Isak Isakinpoika s. 19.4.1828 Pyhäjärvi. Tauluun 20
Leonard Isakinpoika s. 9.5.1833 Pyhäjärvi, k. 26.5.1833 Pyhäjärvi (GS s. 136).
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 14
V Johan Henrik Erik-Henrikinpoika Holm (6447), (Taulusta 10, isä Erik Holm) Lappeen kihlakunnan kruununvouti 1872, kollegiasessori, s. 4.12.1818 Nurmo, kastettu 9.12.1818 Nurmo, k. 17.7.1895 Lappeenranta (GS 5599).

Puoliso: Vihitty 24.10.1850 Helsinki Catharina Elisabet Holm o.s. Kuhlman (6448) s. 27.10.1825 Hamina, kastettu 7.11.1825 Kymi, k. 27.2.1911 Helsinki.

Lapset:
Ivar Anton Bruno s. 1853.
Alfild s. 11.2.1857 Kokkola, kastettu 5.3.1857 Kokkola. Tauluun 21
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 15
V Carl Gustaf Segerström (94978), (Taulusta 11, äiti Anna Holm) rusthållare, s. 21.5.1801 Parainen, Mågby, kastettu 24.5.1801 Parainen, k. 8.8.1827 Parainen, Mågby, Östergård, haudattu 12.8.1827 Parainen, kuolinsyy magkramp (Mika Johansson, Ruotsi).

Puoliso: Vihitty 3.12.1826 Nauvo Ulrica Eleonora Mattsdotter (94979) s. 9.9.1800 Nauvo, Gyttja, Norrgård, kastettu 14.9.1800 Nauvo (Mika Johansson, Ruotsi).

Lapset:
Karl Gustaf s. 24.1.1828 Parainen, Mågby, Östergård, kastettu 26.1.1828 Parainen. Tauluun 22
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 16
V Agatha Mathilda Carlsson o.s. Segerström (95500), (Taulusta 11, äiti Anna Holm) s. 20.12.1803 Parainen, Mågby, kastettu 21.12.1803 Parainen, k. 31.8.1850 Parainen, Mågby, Västergård, haudattu 8.9.1850 Pargas Kyrkogård (Mika Johansson, Ruotsi).

Puoliso: Vihitty 10.11.1825 Parainen Carl Adam Carlsson (95420) s. 14.6.1802 Parainen, Domarby, kastettu 15.6.1802 Parainen, k. 13.5.1858 Parainen, Mågby, Västergård (Mika Johansson, Ruotsi).

Lapset:
Carl Gustaf s. 2.3.1827 Parainen, Mågby, Västergård, kastettu 3.3.1827 Parainen (Mika Johansson, Ruotsi).
Agatha Mathilda s. 18.11.1831 Parainen, Mågby, Västergård, kastettu 20.11.1831 Parainen (Mika Johansson, Ruotsi).
August Constantin s. 22.8.1834 Parainen, Mågby, Västergård, kastettu 24.8.1834 Parainen (Mika Johansson, Ruotsi).
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 17
V Herman Isakinpoika Sammallahti e. Lescelius (2487), (Taulusta 13, äiti Anna Lescelius) maanviljelijä Sammallahden tilalla Pyhäjärvellä, s. 29.11.1818 Pyhäjärvi, kastettu 4.12.1818 Pyhäjärvi, k. 26.4.1877 Pyhäjärvi, haudattu Pyhäjärvi (GS 1596 & COLLIANDERin kokoelma no 1993).

1. puoliso: Vihitty 18.3.1841 Pyhäjärvi Brita Simonsdotter Lescelius o.s. Hannula (33290) s. 5.11.1816 Ylivieska, kastettu 14.11.1816 Ylivieska, k. 9.4.1869 Pyhäjärvi.

Lapset:
Isaac Jonas Hermansson s. 18.12.1841 Pyhäjärvi Ol. Tauluun 23
Elias s. 3.4.1843 Pyhäjärvi Ol.
Johannes s. 1.11.1844 Pyhäjärvi Ol, k. 1.11.1844 Pyhäjärvi Ol.
Elisabet s. 13.4.1846 Pyhäjärvi Ol. Tauluun 24
Herman s. 14.5.1848 Pyhäjärvi Ol. Tauluun 25
Jakob s. 18.12.1849 Pyhäjärvi Ol, k. 24.1.1851 Pyhäjärvi Ol.
Maria s. 20.9.1851 Pyhäjärvi Ol, k. 31.7.1863 Pyhäjärvi Ol.
Zachris s. 21.7.1853 Pyhäjärvi Ol.
Katarina s. 26.7.1855 Pyhäjärvi Ol, k. 5.4.1885 Kuopio.
Rosa s. 25.1.1859 Pyhäjärvi Ol. Tauluun 26
2. puoliso: Vihitty 21.12.1869 Fredrika Carolina Lescelius o.s. Chydenius (33294) s. 26.3.1838 Kärsämäki, kastettu 4.4.1838 Kärsämäki, k. 3.11.1890 Kemi.
Lapset:
Jooseppi s. 9.6.1871 Pyhäjärvi. Tauluun 27
Maria s. 20.6.1873 Pyhäjärvi Ol, k. 6.3.1895 Kemi.
Jonathan s. 25.4.1876 Pyhäjärvi Ol, k. 6.5.1877 Pyhäjärvi Ol, haudattu Pyhäjärvi.
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 18
V Maria Isakintytär Weisell o.s. Lescelius (2489), (Taulusta 13, äiti Anna Lescelius) s. 4.9.1821 Pyhäjärvi, k. 16.4.1861 Iisalmi (GS 1598).

Puoliso: Vihitty 30.11.1846 Pyhäjärvi Robert Weisell (32990) egendomsinnehafvaren; talollinen Savikon tilalla Iisalmella, s. 27.5.1819 Iisalmi, kastettu 4.6.1819 Iisalmi, (kaksonen), k. 17.2.1863 Iisalmi.

Lapset:
Josua Robertinpoika kansakoulunopettaja Pyhäjärvi, s. 1847 Iisalmi, kastettu 5.1.1847 Iisalmi, k. 16.9.1909 Loviisa (GS 1599).
Catharina Robertintytär s. 9.3.1848 Iisalmi, kastettu 22.3.1848 Iisalmi. Tauluun 28
Maria Robertintytär s. 4.10.1849 Iisalmi, kastettu 16.10.1849 Iisalmi, k. 26.5.1850 Iisalmi (GS s. 136).
Isak Robertinpoika s. 3.3.1851 Iisalmi, kastettu 13.3.1851 Iisalmi. Tauluun 29
Jonathan Robertinpoika konttoristi Lohikosken tehtaalla, s. 11.3.1853 Iisalmi, kastettu 31.3.1853 Iisalmi, k. 27.1.1885 Kuopio.
Dödfödda gossebarn s. 5.11.1854 Iisalmi, k. 5.11.1854 Iisalmi, haudattu 12.11.1854 Iisalmi (Hiski).
Elisabet (Betty) Robertintytär s. 7.11.1855 Iisalmi. Tauluun 30
Dödfödda gossebarn s. 24.5.1857 Iisalmi, k. 24.5.1857 Iisalmi, haudattu 1.6.1857 Iisalmi (Hiski).
Dödfödda barn s. 21.8.1858 Iisalmi, k. 21.8.1858 Iisalmi, haudattu 29.8.1858 Iisalmi (Hiski).
Dödfödda gossebarn s. 13.11.1859 Iisalmi, k. 13.11.1859 Iisalmi, haudattu 27.11.1859 Iisalmi (Hiski).
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 19
V Elisabeth (Lisa) Isakintytär Weisell o.s. Lescelius (2492), (Taulusta 13, äiti Anna Lescelius) s. 7.8.1825 Pyhäjärvi, k. 29.12.1907 Pyhäjärvi (GS 1604).

Puoliso: Vihitty 13.12.1861 Pyhäjärvi Robert Weisell (32990). (Taulu 18) egendomsinnehafvaren; talollinen Savikon tilalla Iisalmella, s. 27.5.1819 Iisalmi, kastettu 4.6.1819 Iisalmi, (kaksonen), k. 17.2.1863 Iisalmi.

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 20
V Isak Isakinpoika Lescelius (2494), (Taulusta 13, äiti Anna Lescelius) Pyhäjärven väliaikainen lukkari, s. 19.4.1828 Pyhäjärvi, k. 3.5.1867 Pyhäjärvi, haudattu Pyhäjärvi (GS 1605).

Puoliso: Vihitty 19.3.1857 Pyhäjärvi Margaretha (Greta) Johanna Ryselin (32993) s. 12.11.1840 Oulu, kastettu 17.11.1840 Oulu, k. 13.10.1908 Kalajoki.

Lapset:
Gideon s. 2.5.1858 Pyhäjärvi Ol, k. 27.7.1860 Pyhäjärvi Ol, haudattu Pyhäjärvi.
Lydia s. 10.5.1860 Pyhäjärvi Ol. Tauluun 31
Maria s. 20.3.1862 Pyhäjärvi Ol. Tauluun 32
Johanna s. 10.8.1863 Pyhäjärvi Ol. Tauluun 33
Leontine s. 13.3.1866 Pyhäjärvi Ol, k. 21.12.1867 Pyhäjärvi Ol, haudattu Pyhäjärvi.
Leonard s. 9.5.1867 Pyhäjärvi Ol, k. 23.5.1867 Pyhäjärvi Ol.
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 21
VI Alfild Gripenberg o.s. Holm (6449), (Taulusta 14, isä Johan Holm) s. 11.2.1857 Kokkola, kastettu 5.3.1857 Kokkola, k. 2.12.1905 Helsinki.

Puoliso: Vihitty 15.8.1878 Lappeenranta Robert Johan Gustaf Leonardinpoika Gripenberg (6450) alikapteeni Venäjän armeijassa 1873, s. 27.7.1849 Oulu, kastettu 26.8.1849 Oulu, k. 19.4.1918 Helsinki (GS 5578, Riddarhuset Sverige CD 2000).

Lapset:
Aino s. 3.8.1879 Lappeenranta (Riddarhuset Sverige CD 2000).
Karin s. 17.1.1883 Pietari, Venäjä (Riddarhuset Sverige CD 2000).
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 22
VI Karl Gustaf Segerström (94976), (Taulusta 15, isä Carl Segerström) bonde, s. 24.1.1828 Parainen, Mågby, Östergård, kastettu 26.1.1828 Parainen, k. 2.3.1898 Parainen, Lindberg, haudattu 11.3.1898 Pargas Kyrkogård (Mika Johansson, Ruotsi).

1. puoliso: Vihitty 1.10.1852 Parainen Hedda Johansdotter (94977) s. 12.10.1832 Parainen, Skyttälä, kastettu 13.10.1832 Parainen, k. 4.4.1863 Parainen, Lindberg (Mika Johansson, Ruotsi).

Lapset:
Johan Vilhelm s. 28.9.1855 Parainen, Lindberg. Tauluun 34
Hedvig Vilhelmina s. 15.3.1858 Parainen, Mågby. Tauluun 35
Karl Theodor s. 31.3.1863 Parainen, Lindberg, k. 29.7.1863 Parainen, Lindberg (Mika Johansson, Ruotsi).
2. puoliso: Ida Johanna (181474) s. 31.12.1839, k. 10.3.1927 (Arnfred Nilsen, Norway).
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 23
VI Isaac Jonas Hermansson Lescelius (33293), (Taulusta 17, isä Herman Sammallahti) s. 18.12.1841 Pyhäjärvi Ol, k. 18.1.1883 Pyhäjärvi Ol.

Puoliso: Vihitty 21.6.1864 Pyhäjärvi Ol Wilhelmina Lescelius o.s. Tuoriniemi (36376) s. 23.1.1844 Pyhäjärvi Ol, k. 1.12.1927 Calumet, MI, Usa.

Lapset:
Herman s. 16.4.1865 Pyhäjärvi Ol. Tauluun 36
Isak s. 20.10.1868 Pyhäjärvi Ol.
Johanna s. 26.4.1871 Pyhäjärvi Ol. Tauluun 37
Jonathan s. 12.6.1873 Pyhäjärvi Ol, k. 8.6.1875.
Maria s. 27.9.1875 Pyhäjärvi Ol, k. 17.8.1878.
Vilhelm s. 4.6.1878 Pyhäjärvi Ol, k. 25.7.1878.
Juho s. 5.6.1879 Pyhäjärvi Ol. Tauluun 38
Lyydia s. 1.8.1882 Pyhäjärvi Ol, k. 17.2.1952 Usa.
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 24
VI Elisabet Emoniemi o.s. Lescelius (36367), (Taulusta 17, isä Herman Sammallahti) s. 13.4.1846 Pyhäjärvi Ol, k. 7.1.1895 Pyhäjärvi Ol.

Puoliso: Vihitty 16.2.1868 Pyhäjärvi Ol Samuli Emoniemi (36406) s. 1.8.1844 Pyhäjärvi Ol, k. 7.1.1895 Usa.

Lapset:
Saku s. 15.6.1869 Pyhäjärvi Ol, k. 17.12.1903 Oulu.
Maria s. 17.2.1872 Pyhäjärvi Ol.
Herman s. 7.12.1874 Pyhäjärvi Ol, k. 10.12.1884 Pyhäjärvi Ol.
Wilhelmiina s. 9.10.1876 Pyhäjärvi Ol. Tauluun 39
Isak s. 1.4.1884 Pyhäjärvi Ol.
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 25
VI Herman Lescelius (36368), (Taulusta 17, isä Herman Sammallahti) s. 14.5.1848 Pyhäjärvi Ol, k. 24.10.1918 Pyhäjärvi Ol.

1. puoliso: Vihitty 2.12.1870 Pyhäjärvi Ol Anna Maria Lescelius o.s. Waivio (36416) s. 30.11.1855 Pyhäjärvi Ol, k. 5.5.1876 Pyhäjärvi Ol.

Lapset:
Karin s. 15.8.1871 Pyhäjärvi Ol, k. 22.9.1872 Pyhäjärvi Ol.
Hanna s. 14.8.1873 Pyhäjärvi Ol. Tauluun 40
2. puoliso: Vihitty 19.11.1876 Pyhäjärvi Ol Wilhelmina Lescelius o.s. Emoniemi (63771) s. 18.6.1849 Pyhäjärvi Ol, k. 24.10.1885 Pyhäjärvi Ol.
Lapset:
Samuli s. 21.1.1879 Pyhäjärvi Ol. Tauluun 41
Kusti s. 23.5.1883 Pyhäjärvi Ol.
3. puoliso: Vihitty 6.11.1886 Pyhäjärvi Ol Emma Lescelius o.s. Hedetniemi (63775) s. 13.1.1860 Pyhäjärvi Ol, k. 13.2.1895 Pyhäjärvi Ol.
Lapset:
Eliel s. 20.4.1888 Pyhäjärvi Ol. Tauluun 42
Hilda Maria s. 3.1.1891 Pyhäjärvi Ol.
Rosa Elisabeth s. 13.7.1894 Pyhäjärvi Ol, k. 18.7.1907 Pyhäjärvi Ol.
4. puoliso: Vihitty 19.2.1905 Pyhäjärvi Ol Wilhelmina Lescelius o.s. Murtomäki (63779) s. 6.7.1858 Pyhäjärvi Ol.
Lapset:
Herman s. 18.3.1898 Pyhäjärvi Ol. Tauluun 43
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 26
VI Rosa Huttunen o.s. Lescelius (36373), (Taulusta 17, isä Herman Sammallahti) s. 25.1.1859 Pyhäjärvi Ol.

Puoliso: Vihitty 29.1.1893 Kuopio Benjamin Huttunen (36434) kansakoulunopettaja, s. 2.3.1855 Joutsa, k. 5.1.1920 Savonlinna.

Lapset:
Aili Maria s. 17.11.1893 Pyhäjärvi Ol, k. 19.5.1901 Pyhäjärvi Ol.
Yrjö Ilmari s. 3.4.1895 Pyhäjärvi Ol. Tauluun 44
Salli Elisabeth s. 10.7.1897 Pyhäjärvi Ol, k. 24.1.1900 Pyhäjärvi Ol.
Katri Raakel s. 8.3.1899 Pyhäjärvi Ol, k. 8.3.1900 Pyhäjärvi Ol.
Laina Linea s. 11.12.1900 Pyhäjärvi Ol. Tauluun 45
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 27
VI Jooseppi Lescelius (33297), (Taulusta 17, isä Herman Sammallahti) s. 9.6.1871 Pyhäjärvi, k. 24.9.1930 Iisalmi, haudattu Iisalmi.

Puoliso: Vihitty 29.12.1910 Alma Augusta Lescelius o.s. Brofeldt (36440) opettaja, puutarhuri, ruustinna, s. 27.6.1879 Iisalmi.

Lapset:
Katri Ilona s. 28.9.1911 Iisalmi.
Erkki rovasti, s. 1.1.1914 Iisalmi.
Martti Teodor
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 28
VI Catharina Robertintytär Pesonen o.s. Weisell (33299), (Taulusta 18, äiti Maria Weisell) s. 9.3.1848 Iisalmi, kastettu 22.3.1848 Iisalmi, k. 10.11.1921 Helsinki (GS 1600).

Puoliso: Vihitty 19.11.1867 Kuopio Petter Johan Pesonen (36446) liikemies, s. 5.1.1847, k. 26.12.1917 Viipuri.

Lapset:
Johanna s. 17.4.1868 Kuopio. Tauluun 46
Hjalmar
Vivia Maria s. 27.4.1871 Kuopio.
Johan Hjalmar s. 13.3.1873 Kerimäki, kastettu 8.4.1873 Kerimäki. Tauluun 47
Betty s. 6.1.1876 Kerimäki. Tauluun 48
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 29
VI Isak Robertinpoika Weisell (33300), (Taulusta 18, äiti Maria Weisell) sotilas, merimies, salapoliisi ja konttoristi, s. 3.3.1851 Iisalmi, kastettu 13.3.1851 Iisalmi, k. 20.12.1919 Raahe.

Puoliso: Vihitty 7.7.1885 Helsinki Johanna Aurora Weisell o.s. Ahlström (39399) kätilö, s. 12.12.1851 Kitee, k. 4.9.1936 Raahe.

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 30
VI Elisabet (Betty) Robertintytär Skutnabb o.s. Weisell (33302), (Taulusta 18, äiti Maria Weisell) s. 7.11.1855 Iisalmi, k. 22.8.1937 Helsinki.

Puoliso: Vihitty 3.1.1877 Helsinki Conrad Fredrik Skutnabb (39402) maanmittarinapulainen, s. 13.8.1846 Kontiolahti, kastettu 28.8.1846 Kontiolahti, k. 3.8.1896 Pietarsaari.

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 31
VI Lydia Mutikainen o.s. Lescelius (36463), (Taulusta 20, isä Isak Lescelius) s. 10.5.1860 Pyhäjärvi Ol, k. 29.3.1913 Kalajoki, haudattu Kalajoki.

1. puoliso: Vihitty 12.7.1877 Pyhäjärvi Ol Nikolai Mutikainen e. Raunio (36468) s. 23.3.1855 Liperi, k. 15.2.1888 Keitele.

Lapset:
Ester Virginia s. 14.7.1878 Keitele. Tauluun 49
Vilma Lydia s. 21.1.1880 Keitele. Tauluun 50
Aarne Aleksanteri s. 13.2.1882 Keitele. Tauluun 51
Laina Emilia s. 26.11.1883 Keitele. Tauluun 52
Hellin Maria s. 18.9.1885 Keitele, k. 13.1.1902 Kalajoki.
Nikolai Konstantin s. 4.2.1888 Keitele, k. 23.3.1889 Keitele.
2. puoliso: Vihitty 18.10.1895 Kalajoki Matti Myllylä (36476) kaupanhoitaja, s. 7.12.1849 Kalajoki, kastettu 9.12.1849 Kalajoki, k. 22.5.1916 Kalajoki, haudattu Kalajoki.
Lapset:
Elma Katarina s. 18.9.1897 Kalajoki, k. 5.1.1901 Kalajoki.
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 32
VI Maria Heinemann o.s. Lescelius (36464), (Taulusta 20, isä Isak Lescelius) s. 20.3.1862 Pyhäjärvi Ol.

Puoliso: Vihitty 19.5.1882 Pyhäjärvi Ol Konstantin Heinemann (47845) s. 17.9.1850 Haapajärvi, k. 21.9.1923 Raahe.

Lapset:
Hanna s. 18.12.1883 Kuhmonniemi.
Eino s. 17.12.1884 Kuhmonniemi. Tauluun 53
Konsta s. 14.11.1886 Kuhmonniemi, k. 13.3.1906 Pyhäjoki.
Arvo s. 18.6.1889 Pyhäjoki. Tauluun 54
Maissi s. 17.6.1895 Pyhäjoki.
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 33
VI Johanna Heinemann o.s. Lescelius (36465), (Taulusta 20, isä Isak Lescelius) s. 10.8.1863 Pyhäjärvi Ol, k. 30.1.1881 Säräisniemi.

Puoliso: Vihitty 7.4.1880 Pyhäjärvi Ol Konstantin Heinemann (47845). (Taulu 32) s. 17.9.1850 Haapajärvi, k. 21.9.1923 Raahe.

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 34
VII Johan Vilhelm Segerström (95542), (Taulusta 22, isä Karl Segerström) s. 28.9.1855 Parainen, Lindberg (Mika Johansson, Ruotsi).

Puoliso: Vihitty 1891 Parainen Edla Josefina Segerström o.s. Stenbäck (95544) s. 17.8.1862 Turku (Mika Johansson, Ruotsi).

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 35
VII Hedvig Vilhelmina Segerström o.s. Karlsson (94975), (Taulusta 22, isä Karl Segerström) s. 15.3.1858 Parainen, Mågby, k. 30.6.1951 Parainen, Kyrkomalm (Mika Johansson, Ruotsi).

Puoliso: Vihitty 27.7.1886 Parainen Vilhelm Hjalmar Segerström (94972) rusthållare, s. 26.3.1861 Parainen, Gunnarsnäs, Västergård, k. 11.7.1944 Parainen, Kyrkomalm (Mika Johansson, Ruotsi).

Lapset:
Thorvald Hjalmar s. 14.2.1888 Parainen, Gunnarsnäs, Västergård, k. 15.2.1907 Parainen (Mika Johansson, Ruotsi).
Agnes Vilhelmina s. 5.12.1889 Parainen, Gunnarsnäs, Västergård, k. 21.5.1899 Parainen, Gunnarsnäs, Västergård, haudattu 28.5.1899 Pargas, Kyrkogård (Mika Johansson, Ruotsi).
Gunnar Wilhelm s. 8.10.1891 Parainen, Gunnarsnäs, Västergård. Tauluun 55
Gunhild Vilhelmina kontorist PK, s. 15.5.1899 Parainen, Gunnarsnäs, Västergård (Mika Johansson, Ruotsi).
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 36
VII Herman Lescelius (36377), (Taulusta 23, isä Isaac Lescelius) s. 16.4.1865 Pyhäjärvi Ol, k. 28.11.1928 Keweenaw Bay, MI, USA.

Puoliso: Vihitty Calumet MI, USA Elsa Lescelius o.s. Heikkinen (36385) s. 1874, k. 22.9.1936 Usa.

Lapset:
Isak s. 1895 Kearsarge, MI, USA. Tauluun 56
Wilhelmina s. 11.4.1896 Kearsarge, MI, USA. Tauluun 57
Linda s. 23.3.1898 Usa. Tauluun 58
Eileen s. 19.3.1900 Kearsarge, MI, USA. Tauluun 59
John E s. 1901 Mi, USA, k. 26.11.1940.
Effie s. 27.11.1904 Mi, USA.
Herman s. 1905 Usa. Tauluun 60
Martha s. 19.10.1908 Kearsarge, MI, USA. Tauluun 61
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 37
VII Johanna Lescelius (36379), (Taulusta 23, isä Isaac Lescelius) s. 26.4.1871 Pyhäjärvi Ol, k. 12.6.1887 Usa.

Puoliso: Juho Heikki Rautiala (197860)

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 38
VII Juho Lescelius (36383), (Taulusta 23, isä Isaac Lescelius) s. 5.6.1879 Pyhäjärvi Ol, k. 4.8.1933 Keweenaw Bay, MI, USA.

Puoliso: Vihitty 26.3.1904 Calumet MI, USA Maria Antintytär Lescelius o.s. Mikkola (36394) s. 11.4.1879 Lumijoki, k. 25.5.1944 Keweenaw Bay, MI, USA.

Lapset:
John Isaac s. 15.12.1904 Kearsarge, MI, USA, k. 27.12.1949 Flint, MI, USA.
Andrew Herman s. 25.3.1906 Kearsarge, MI, USA.
Onnie Armas s. 7.7.1907 Usa.
Toivo Joseph s. 30.8.1908 Kearsarge, MI, USA.
Urho Elmer s. 21.2.1910 Keweenaw Bay, MI, USA.
Pearl Maria s. 7.7.1911 Usa.
Vienna Lydia s. 11.5.1913 Keweenaw Bay, MI, USA.
Helia Ellen s. 25.12.1914 Keweenaw Bay, MI.
Kauno William s. 5.12.1916 Mass City, MI, USA.
Lempi Ida s. 5.12.1916 Keweenaw Bay, MI, USA, k. 8.8.1926 Keweenaw Bay, MI, USA.
Waino (Väinö) s. 1918 Keweenaw Bay, MI, USA, k. __.7.1918 Keweenaw Bay, MI, USA.
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 39
VII Wilhelmiina Vuohtoniemi o.s. Emoniemi (36410), (Taulusta 24, äiti Elisabet Emoniemi) s. 9.10.1876 Pyhäjärvi Ol.

1. puoliso: Vihitty 6.10.1900 Pyhäjärvi Ol Matti Vuohtoniemi (36412) s. 2.8.1875 Pyhäjärvi Ol, k. 15.12.1917 Pyhäjärvi Ol.

Lapset:
Maria Elisabet s. 29.7.1906 Pyhäjärvi Ol, k. 17.12.1906 Pyhäjärvi Ol.
Olga Katarina s. 15.12.1907 Pyhäjärvi Ol.
Matti s. 16.6.1910 Pyhäjärvi Ol, k. 20.1.1911 Pyhäjärvi Ol.
Tauno s. 22.7.1912 Pyhäjärvi Ol.
Roosa s. 30.12.1914 Pyhäjärvi Ol.
2. puoliso: Vihitty 24.2.1920 Pyhäjärvi Ol Samuli Heikki Heinonen (70646) s. 29.11.1865 Pyhäjärvi Ol.
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 40
VII Hanna Pitkänen o.s. Lescelius (36418), (Taulusta 25, isä Herman Lescelius) s. 14.8.1873 Pyhäjärvi Ol.

Puoliso: Vihitty 5.11.1896 Nilsiä Johan Pitkänen (36425) s. 17.6.1860 Nilsiä.

Lapset:
Jenny Eliida s. 14.7.1897 Nilsiä. Tauluun 62
Veikko Herman s. 26.12.1901 Nilsiä.
Johannes s. 25.5.1903 Nilsiä.
Heikki s. 2.9.1905 Nilsiä. Tauluun 63
Martta Helmi s. 14.7.1911 Muuruvesi. Tauluun 64
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 41
VII Samuli Lescelius (36419), (Taulusta 25, isä Herman Lescelius) s. 21.1.1879 Pyhäjärvi Ol, k. 10.9.1939 Pyhäjärvi Ol.

Puoliso: Vihitty 19.2.1905 Pyhäjärvi Ol Anna Tyyne Lescelius o.s. Murtomäki (63772) s. 5.5.1886 Pyhäjärvi Ol.

Lapset:
Elma s. 4.12.1913 Pyhäjärvi Ol. Tauluun 65
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 42
VII Eliel Leskio e. Lescelius (36421), (Taulusta 25, isä Herman Lescelius) s. 20.4.1888 Pyhäjärvi Ol, k. 14.2.1963.

Puoliso: Vihitty 1921 Matilda Aurora Lescelius o.s. Rasi (63778)

Lapset:
Pentti
Leena
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 43
VII Herman Lescelius (36424), (Taulusta 25, isä Herman Lescelius) s. 18.3.1898 Pyhäjärvi Ol.

Puoliso: Olga Vilhelmiina Lescelius o.s. Seppänen (36431) s. 10.10.1901.

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 44
VII Yrjö Ilmari Huttunen-Verkkoranta (36436), (Taulusta 26, äiti Rosa Huttunen) s. 3.4.1895 Pyhäjärvi Ol.

Lapset:
Yrjö-Ilmari Lahden kauppaoppilaitoksessa 1950-luvulla opettajana KTM (Raita Hagberg).
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 45
VII Laina Linea Verkkoranta o.s. Huttunen (36439), (Taulusta 26, äiti Rosa Huttunen) kansakoulunopettaja, s. 11.12.1900 Pyhäjärvi Ol.

Puoliso: Vihitty 1929 Kuopio Johan Lambert Rikama (189628) s. 19.11.1900 Pyhäjärvi, k. 24.7.1954 Helsinki.

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 46
VII Johanna Whishaw o.s. Pesonen (36447), (Taulusta 28, äiti Catharina Pesonen) s. 17.4.1868 Kuopio, k. 7.4.1905 Liverpool, England.

Puoliso: Vihitty 16.3.1895 Viipuri Bernhard Johan Whishaw (36452) s. 1866 England.

Lapset:
Willfrid s. __.5.1895 Helsinki.
Harald s. 1898 Cheltienham, England.
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 47
VII Johan Hjalmar Pesonen (36450), (Taulusta 28, äiti Catharina Pesonen) s. 13.3.1873 Kerimäki, kastettu 8.4.1873 Kerimäki, k. 3.7.1923 Turku.

Puoliso: Vihitty 9.8.1902 Pori Blenda Emilia Pesonen o.s. Holmroos (36455) s. 5.2.1878.

Lapset:
Ilma s. 4.11.1908.
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 48
VII Betty Krohn o.s. Pesonen (36451), (Taulusta 28, äiti Catharina Pesonen) s. 6.1.1876 Kerimäki.

Puoliso: Vihitty 20.3.1901 Helsinki Leopold Edward (Leo) Krohn (77669) vuori-insinööri, s. 21.11.1871 Helsinki, k. 21.6.1948 Helsinki (http://koti.welho.com/tkrohn).

Lapset:
Eino Leopold s. 8.2.1902 Helsinki. Tauluun 66
Sven Ilmari s. 9.5.1903 Helsinki. Tauluun 67
Maria Elisabet s. 31.1.1905 Helsinki, k. 8.12.1910 Helsinki.
Leopold Hjalmar s. 29.8.1906 Helsinki, k. 28.1.1913 Helsinki.
Ernst Erik s. 16.10.1911 Helsinki, k. 1934.
Alf Abraham s. 13.12.1913 Helsinki. Tauluun 68
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 49
VII Ester Virginia Raitio o.s. Mutikainen-Raunio (36469), (Taulusta 31, äiti Lydia Mutikainen) s. 14.7.1878 Keitele.

Puoliso: Vihitty 26.12.1913 Puumala Martti Ilmari Raitio (36448) s. 12.8.1885 Sortavala, kastettu 27.8.1885 Sortavala.

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 50
VII Vilma Lydia Myllylä o.s. Mutikainen-Raunio (36470), (Taulusta 31, äiti Lydia Mutikainen) s. 21.1.1880 Keitele, k. 22.7.1903 Liperi.

Puoliso: Vihitty 26.6.1900 Kalajoki Juho Emil Myllylä (36478) s. 1.11.1872 Kalajoki.

Lapset:
Aarne Johannes s. 1.1.1902 Liperi, k. 24.6.1902 Liperi.
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 51
VII Aarne Aleksanteri Mutikainen-Raunio (36471), (Taulusta 31, äiti Lydia Mutikainen) s. 13.2.1882 Keitele, k. 30.6.1918 Puumala.

Puoliso: Ina Karin Aurora Grönroos (63784) s. 29.4.1886 Joensuu.

Lapset:
Meeri Talvikki s. 14.12.1911 Puumala.
Esko Erkki s. 30.3.1917 Puumala.
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 52
VII Laina Emilia Orell o.s. Mutikainen-Raunio (36472), (Taulusta 31, äiti Lydia Mutikainen) s. 26.11.1883 Keitele, k. 4.11.1940 , haudattu Kalajoki.

Puoliso: Vihitty 22.9.1903 Kalajoki Kustaa Wilhelm Orell (36480) s. 13.3.1869 Tammela, kastettu 3.4.1869 Tammela, k. 12.9.1931 , haudattu Kalajoki.

Lapset:
Eino Wilhelm Ville s. 13.4.1902 Kalajoki. Tauluun 69
Pentti Kustaa s. 1.9.1906 Kalajoki.
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 53
VII Eino Heinemann (36485), (Taulusta 32, äiti Maria Heinemann) s. 17.12.1884 Kuhmonniemi.

Puoliso: Vihitty 22.12.1927 Raahe Hertha Hilma Johanna Heinemann o.s. Swanljung (36483) s. 7.6.1904 Ylivieska.

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 54
VII Arvo Heinemann (36487), (Taulusta 32, äiti Maria Heinemann) s. 18.6.1889 Pyhäjoki, k. 28.11.1917 Hyrynsalmi.

Puoliso: Vihitty 14.10.1917 Raahe Aili Evelina Wegelius o.s. Niuro-Heinemann (48559) lastenkodin johtajatar Raahessa, s. 12.3.1890 Ylitornio, k. 26.10.1967 Helsinki (MS).

Lapset:
Irja Maria s. 1918 Raahe.
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 55
VIII Gunnar Wilhelm Segerström (68384), (Taulusta 35, äiti Hedvig Segerström) ing, s. 8.10.1891 Parainen, Gunnarsnäs, Västergård.

Puoliso: Irja Kyllikki Segerström o.s. Knifsund (68383) s. 2.12.1905 Savonlinna.

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 56
VIII Isak Lescelius (36386), (Taulusta 36, isä Herman Lescelius) sotilas I maailmansota., s. 1895 Kearsarge, MI, USA.

Puoliso: Saima Lescelius o.s. Pietela (70707)

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 57
VIII Wilhelmina Lescelius (36387), (Taulusta 36, isä Herman Lescelius) s. 11.4.1896 Kearsarge, MI, USA.

1. puoliso: Clayton Wheeler (70708)

Lapset:
Doris s. 31.1.1915 Saginaw, MI, USA. Tauluun 70
2. puoliso: John Bell (70709) s. 14.5.1896 Usa.
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 58
VIII Linda Thomas o.s. Lescelius (36388), (Taulusta 36, isä Herman Lescelius) s. 23.3.1898 Usa.

Puoliso: Charles Thomas (70710) s. 15.10.1898 Usa.

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 59
VIII Eileen Lohela o.s. Lescelius (36389), (Taulusta 36, isä Herman Lescelius) s. 19.3.1900 Kearsarge, MI, USA, k. 9.1.1963 Hancock, MI, USA.

Puoliso: Vihitty __.6.1927 Keweenaw MI, USA Ephraim Lohela (70713) s. 30.1.1882 Usa, k. __.5.1967 Usa.

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 60
VIII Herman Lescelius (36392), (Taulusta 36, isä Herman Lescelius) s. 1905 Usa, k. 7.1.1950 Usa.

Puoliso: Olga Lescelius o.s. Ahola (70711)

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 61
VIII Martha Howie o.s. Lescelius (36393), (Taulusta 36, isä Herman Lescelius) s. 19.10.1908 Kearsarge, MI, USA.

Puoliso: Vihitty 29.3.1930 Usa John Howie (70712) s. 4.11.1902 Usa.

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 62
VIII Jenny Eliida Hakkarainen o.s. Pitkänen (36426), (Taulusta 40, äiti Hanna Pitkänen) kansakoulunopettaja, s. 14.7.1897 Nilsiä, k. 9.3.1929.

Puoliso: Vihitty 17.8.1923 Kuopio Olli Toimi Hakkarainen (71036) kansakoulunopettaja, s. 12.7.1895 Kaavi, kastettu 29.7.1895 Kaavi, k. 12.3.1929.

Lapset:
Seppo
Aimo
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 63
VIII Heikki Pitkänen (36429), (Taulusta 40, äiti Hanna Pitkänen) s. 2.9.1905 Nilsiä.

Puoliso: Iida Pitkänen o.s. Pitkänen (366780)

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 64
VIII Martta Helmi Niskanen o.s. Pitkänen (36430), (Taulusta 40, äiti Hanna Pitkänen) alakansakoulunopettaja, s. 14.7.1911 Muuruvesi (Mirjami Niskanen 4/2015).

Puoliso: Vihitty 26.12.1936 Kaavi Veikko Niskanen (368966) maanviljelijä, s. 10.11.1908 Juankoski (Mirjami Niskanen 4/2015).

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 65
VIII Elma Lescelius (200145), (Taulusta 41, isä Samuli Lescelius) s. 4.12.1913 Pyhäjärvi Ol.

Puoliso: Pietari Kananen (200146)

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 66
VIII Eino Leopold Krohn (36458), (Taulusta 48, äiti Betty Krohn) kirjallisuustieteen ja estetiikan professori, s. 8.2.1902 Helsinki.

1. puoliso: Vihitty 29.1.1929 Helsinki Kirsti Emilia Krohn o.s. Thesleff (71047) s. 29.9.1907 Viipuri.

2. puoliso: Kerttu Siviä Salonen (199156) näyttelijä, s. 27.8.1912 Turku.
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 67
VIII Sven Ilmari Krohn (36459), (Taulusta 48, äiti Betty Krohn) filosofian prof, maanviljelijä, s. 9.5.1903 Helsinki (6. div. matrikkeli, Posion srk virkatodistus).

Puoliso: Vihitty 16.4.1930 Helsinki Ruth Sigrid Sofia Krohn o.s. Grönroos (71050) s. 24.2.1904 Viipuri.

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 68
VIII Alf Abraham Krohn (192081), (Taulusta 48, äiti Betty Krohn) FM, taidekriitikko, s. 13.12.1913 Helsinki, k. 1959.

Puoliso: Vihitty 1941 Elisabet Krohn o.s. Cederström (192082) toimistovirkailija, s. 1.3.1911 Helsinki.

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 69
VIII Eino Wilhelm Ville Orell (36481), (Taulusta 52, äiti Laina Orell) s. 13.4.1902 Kalajoki.

Puoliso: Tyyne Maria Orell (131443) s. 17.6.1903.

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

Taulu 70
IX Doris Bell o.s. Wheeler (189409), (Taulusta 57, äiti Wilhelmina Lescelius) s. 31.1.1915 Saginaw, MI, USA.

Puoliso: Vihitty 19.7.1941 Usa John Ovist (189410) s. 23.1.1912 Usa.

| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto |

| Alku | Henkilöluettelo suku- ja myöhemmän sukunimen mukaan aakkosjärjestyksessä

A | B | C | E | F | G | H | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | V | W

Ida Johanna, s. 183922
Tyyne Maria, s. 190369
A Suku- ja myöhempi nimi -hakemisto
AHLSTRÖM Johanna Aurora, s. 185129
AHOLA Olga60
B Suku- ja myöhempi nimi -hakemisto
BELL Doris, s. 191557, 70
John, s. 189657
BONDERUS Ebba Hedvig, s. 17234
BROFELDT Alma Augusta, s. 187927
C Suku- ja myöhempi nimi -hakemisto
CARLSDOTTER Agatha Mathilda, s. 183116
CARLSSON Agatha Mathilda, s. 180311, 16
August Constantin, s. 183416
Carl Adam, s. 180216
Carl Gustaf, s. 182716
CEDERSTRÖM Elisabet, s. 191168
CHYDENIUS Fredrika Carolina, s. 183817
E Suku- ja myöhempi nimi -hakemisto
EMONIEMI Elisabet, s. 184617, 24
Herman, s. 187424
Isak, s. 188424
Maria, s. 187224
Saku, s. 186924
Samuli, s. 184424
Wilhelmiina, s. 187624, 39
Wilhelmina, s. 184925
ENQVIST Elisabeth, s. 17509
F Suku- ja myöhempi nimi -hakemisto
FROSTERUS Susanna Ulrika, s. 178810
G Suku- ja myöhempi nimi -hakemisto
GRIPENBERG Aino, s. 187921
Alfild, s. 185714, 21
Karin, s. 188321
Robert Johan Gustaf, s. 184921
GRUNDVIJK Anna, s. 17456
GRÖNROOS Ina Karin Aurora, s. 188651
Ruth Sigrid Sofia, s. 190467
H Suku- ja myöhempi nimi -hakemisto
HAKKARAINEN Aimo62
Jenny Eliida, s. 189740, 62
Olli Toimi, s. 189562
Seppo62
HANNULA Brita, s. 181617
HEDETNIEMI Emma, s. 186025
HEIKINPOIKA Jaakko7
HEIKKINEN Elsa, s. 187436
HEINEMANN Arvo, s. 188932, 54
Eino, s. 188432, 53
Hanna, s. 188332
Hertha Hilma Johanna, s. 190453
Irja Maria, s. 191854
Johanna, s. 186320, 33
Konsta, s. 188632
Konstantin, s. 185032, 33
Maissi, s. 189532
Maria, s. 186220, 32
HEINONEN Samuli Heikki, s. 186539
HOLM Alfild, s. 185714, 21
Anna Catharina, s. 17402
Anna, s. 17778, 11
August Wilhelm, s. 182210
Carl Anton, s. 182010
Catharina Elisabet, s. 182514
Christina Margaretha, s. 17432
Erik Henrik, s. 17845, 10
Fredrik Johan, s. 17382
Henrik, s. 17362, 5
Herman, s. 17462, 6
Ivar Anton Bruno, s. 185314
Johan Henrik, s. 181810, 14
Johan, s. 17092
Johan, s. 17422
Johan Samuel, s. 17502, 8
Johanna, s. 17522
Karl, s. 17442
Maria, s. 17528
Maria Elisabet, s. 17482, 7
Susanna, s. 17342
Susanna Ulrika, s. 178810
HOLMROOS Blenda Emilia, s. 187847
HOWIE John, s. 190261
Martha, s. 190836, 61
HUTTUNEN Aili Maria, s. 189326
Benjamin, s. 185526
Katri Raakel, s. 189926
Laina Linea, s. 190026, 45
Rosa, s. 185917, 26
Salli Elisabeth, s. 189726
HUTTUNEN-VERKKORANTA Yrjö Ilmari, s. 189526, 44
J Suku- ja myöhempi nimi -hakemisto
JOHANINTYTÄR Valborg5
JOHANSDOTTER Hedda, s. 183222
K Suku- ja myöhempi nimi -hakemisto
KALLIO Helia Ellen, s. 191438
KANANEN Pietari65
KARCK Lars, s. 17242
KARLSSON Hedvig Vilhelmina, s. 185822, 35
KNIFSUND Irja Kyllikki, s. 190555
KRANK Brita Elisabet, s. 17829, 12
Johan Gustaf, s. 179012
KROHN Alf Abraham, s. 191348, 68
Betty, s. 187628, 48
Eino Leopold, s. 190248, 66
Elisabet, s. 191168
Ernst Erik, s. 191148
Kirsti Emilia, s. 190766
Leopold Edward (Leo), s. 187148
Leopold Hjalmar, s. 190648
Maria Elisabet, s. 190548
Ruth Sigrid Sofia, s. 190467
Sven Ilmari, s. 190348, 67
KUHLMAN Catharina Elisabet, s. 182514
L Suku- ja myöhempi nimi -hakemisto
LAUREUS Susanna, s. 16901
LESCELIUS Alma Augusta, s. 187927
Andrew Herman, s. 190638
Anna Catharina, s. 17899, 13
Anna Maria, s. 185525
Anna Tyyne, s. 188641
Brita, s. 181617
Catharina, s. 182013
Edvard, s. 182613
Effie, s. 190436
Eileen, s. 190036, 59
Elias, s. 184317
Eliel, s. 188825, 42
Elisabet, s. 184617, 24
Elisabeth (Lisa), s. 182513, 19
Elisabeth, s. 181613
Elma, s. 191341, 65
Elsa, s. 187436
Emma, s. 186025
Erkki, s. 191427
Fredrika Carolina, s. 183817
Georg Gabriel, s. 181713
Gideon, s. 185820
Hanna, s. 187325, 40
Helia Ellen, s. 191438
Henrica, s. 182213
Herman, s. 181813, 17
Herman, s. 184817, 25
Herman, s. 186523, 36
Herman, s. 189825, 43
Herman, s. 190536, 60
Hilda Maria, s. 189125
Isaac Jonas, s. 184117, 23
Isak, s. 178513
Isak, s. 182813, 20
Isak, s. 186823
Isak, s. 189536, 56
Jakob, s. 184917
Johanna, s. 186320, 33
Johanna, s. 187123, 37
Johannes, s. 184417
John E, s. 190136
John Isaac, s. 190438
Jonathan, s. 187323
Jonathan, s. 187617
Jooseppi, s. 187117, 27
Juho, s. 187923, 38
Karin, s. 187125
Katarina, s. 185517
Katri Ilona, s. 191127
Kauno William, s. 191638
Kusti, s. 188325
Lempi Ida, s. 191638
Leonard, s. 183313
Leonard, s. 186720
Leontine, s. 186620
Linda, s. 189836, 58
Lydia, s. 186020, 31
Lyydia, s. 188223
Maria, s. 187938
Maria, s. 182113, 18
Maria, s. 185117
Maria, s. 186220, 32
Maria, s. 187317
Maria, s. 187523
Martha, s. 190836, 61
Martti Teodor27
Mathilda, s. 182413
Matilda Aurora42
Olga60
Olga Vilhelmiina, s. 190143
Onnie Armas, s. 190738
Pearl Maria, s. 191138
Rosa Elisabeth, s. 189425
Rosa, s. 185917, 26
Saima56
Samuli, s. 187925, 41
Toivo Joseph, s. 190838
Urho Elmer, s. 191038
Waino (Väinö), s. 191838
Vienna Lydia, s. 191338
Vilhelm, s. 187823
Wilhelmina, s. 184423
Wilhelmina, s. 184925
Wilhelmina, s. 185825
Wilhelmina, s. 189636, 57
Zachris, s. 185317
LESKIO Eliel, s. 188825, 42
Erkki, s. 191427
Katri Ilona, s. 191127
Leena42
Pentti42
LOHELA Eileen, s. 190036, 59
Ephraim, s. 188259
M Suku- ja myöhempi nimi -hakemisto
MATTSDOTTER Ulrica Eleonora, s. 180015
MIKKOLA Maria, s. 187938
MURTOMÄKI Anna Tyyne, s. 188641
Wilhelmina, s. 185825
MUTIKAINEN Lydia, s. 186020, 31
Nikolai, s. 185531
MUTIKAINEN-RAUNIO Aarne Aleksanteri, s. 188231, 51
Ester Virginia, s. 187831, 49
Hellin Maria, s. 188531
Laina Emilia, s. 188331, 52
Vilma Lydia, s. 188031, 50
MYLLYLÄ Aarne Johannes, s. 190250
Elma Katarina, s. 189731
Juho Emil, s. 187250
Matti, s. 184931
Vilma Lydia, s. 188031, 50
N Suku- ja myöhempi nimi -hakemisto
NISKANEN Martta Helmi, s. 191140, 64
Veikko, s. 190864
NIURO-HEINEMANN Aili Evelina, s. 189054
O Suku- ja myöhempi nimi -hakemisto
ORELL Eino Wilhelm Ville, s. 190252, 69
Kustaa Wilhelm, s. 186952
Laina Emilia, s. 188331, 52
Pentti Kustaa, s. 190652
Tyyne Maria, s. 190369
OVIST John, s. 191270
P Suku- ja myöhempi nimi -hakemisto
PESONEN Betty, s. 187628, 48
Blenda Emilia, s. 187847
Catharina, s. 184818, 28
Hjalmar28
Ilma, s. 190847
Johan Hjalmar, s. 187328, 47
Johanna, s. 186828, 46
Petter Johan, s. 184728
Vivia Maria, s. 187128
PIETELA Saima56
PITKÄNEN Hanna, s. 187325, 40
Heikki, s. 190540, 63
Iida63
Iida63
Jenny Eliida, s. 189740, 62
Johan, s. 186040
Johannes, s. 190340
Martta Helmi, s. 191140, 64
Veikko Herman, s. 190140
R Suku- ja myöhempi nimi -hakemisto
RAITIO Ester Virginia, s. 187831, 49
Martti Ilmari, s. 188549
RAJALEEN Anna, s. 17131, 2
Fredrik, s. 17221, 4
Georg, s. 17181, 3
Margaretha, s. 17221
Susanna Christina, s. 17241
RAJALEN Georg, s. 17181, 3
Georg, s. 17393
Susanna, s. 17413
RAJALENIUS-RAJALEEN Georg, s. 16781
RAJALEN-RAJALIN Georg, s. 17453, 9
RAJALIN Anna Catharina, s. 17899, 13
Brita Elisabet, s. 17829, 12
Elisabet9
Georg, s. 17789
Georg, s. 17799
Johan Jakob, s. 17869
RASI Matilda Aurora42
RAUNIO Esko Erkki, s. 191751
Meeri Talvikki, s. 191151
Nikolai Konstantin, s. 188831
Nikolai, s. 185531
RAUTIALA Juho Heikki37
RIKAMA Johan Lambert, s. 190045
RYSELIN Margaretha (Greta) Johanna, s. 184020
S Suku- ja myöhempi nimi -hakemisto
SALONEN Kerttu Siviä, s. 191266
SAMMALLAHTI Herman, s. 181813, 17
SEGERSTRÖM Agatha Mathilda, s. 180311, 16
Agnes Vilhelmina, s. 188935
Carl Gustaf, s. 180111, 15
Carl, s. 176211
Edla Josefina, s. 186234
Gunhild Vilhelmina, s. 189935
Gunnar Wilhelm, s. 189135, 55
Hedvig Vilhelmina, s. 185822, 35
Irja Kyllikki, s. 190555
Johan Vilhelm, s. 185522, 34
Karl Gustaf, s. 182815, 22
Karl Theodor, s. 186322
Thorvald Hjalmar, s. 188835
Vilhelm Hjalmar, s. 186135
SEPPÄNEN Olga Vilhelmiina, s. 190143
SKUTNABB Conrad Fredrik, s. 184630
Elisabet (Betty), s. 185518, 30
STENBÄCK Edla Josefina, s. 186234
SWANLJUNG Hertha Hilma Johanna, s. 190453
T Suku- ja myöhempi nimi -hakemisto
TAHTINEN Vienna Lydia, s. 191338
THESLEFF Kirsti Emilia, s. 190766
THOMAS Charles, s. 189858
Linda, s. 189836, 58
THOMASDOTTER Maria, s. 17528
TUDERUS Catharina, s. 17183
TUORINIEMI Wilhelmina, s. 184423
V Suku- ja myöhempi nimi -hakemisto
VERKKORANTA Laina Linea, s. 190026, 45
Yrjö-Ilmari44
VUOHTONIEMI Maria Elisabet, s. 190639
Matti, s. 187539
Matti, s. 191039
Olga Katarina, s. 190739
Roosa, s. 191439
Tauno, s. 191239
Wilhelmiina, s. 187624, 39
W Suku- ja myöhempi nimi -hakemisto
WAIVIO Anna Maria, s. 185525
WEGELIUS Aili Evelina, s. 189054
WEISELL Catharina, s. 184818, 28
Dödfödda barn, s. 185818
Dödfödda gossebarn, s. 185418
Dödfödda gossebarn, s. 185718
Dödfödda gossebarn, s. 185918
Elisabet (Betty), s. 185518, 30
Elisabeth (Lisa), s. 182513, 19
Isak, s. 185118, 29
Johanna Aurora, s. 185129
Jonathan, s. 185318
Josua, s. 184718
Maria, s. 182113, 18
Maria, s. 184918
Robert, s. 181918, 19
WHEELER Clayton57
Doris, s. 191557, 70
WHISHAW Bernhard Johan, s. 186646
Harald, s. 189846
Johanna, s. 186828, 46
Willfrid, s. 189546
| Alku | Suku- ja myöhempi nimi-hakemisto | Paluu |